PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Nagranie z Bronisławem Stupką. Synem legendy oświęcimskiego ruchu oporu Heleny Stupki

IMG 20190413 10434613 kwietnia 2019 roku ekipa stowarzyszenia Auschwitz Memento udała się do Krakowa by nagrać relację Bronisława Stupki. Rodzina ta wsławiła się niezwykłym wkładem w odbudowę i pielęgnowanie wspólnoty polskiej tuż po odzyskaniu niepodległości. Była również w sposób niezwykły uczulona na dobro wspólne. Te cechy bardzo przydały się podczas II wojny światowej, gdy ich losy skoncentrowały się na mieście Oświęcim. Zwłaszcza, gdy idzie o matkę pana Bronisława Helenę.

 

Helena Stupka była nazywana przez więźniów KL Auschwitz - Birkenau "Mateczką", "Ciocią". Kierowała pracą Komitetu Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Auschwitz działającego przy ZWZ AK, przekazywała na rzecz więźniów żywność, lekarstwa, odzież, pośredniczyła w korespondencji z rodzinami, pomagała w organizacji ucieczek z obozu.IMG 20190413 103954
August Kowalczyk, więzień KL Auschwitz - Birkenau i słynny uciekinier (między innymi jemu pomagała p. Helena) pisał o mieszkańcach Oświęcimia w swym pamiętniku: "Represje stosowane do ludności cywilnej, usiłującej przyjść nam z pomocą były surowe i kończyły się czasami nawet więzieniem lub obozem koncentracyjnym. Nie wiem czy kula lub zabicie na miejscu kijami, powstrzymało by ludność Oświęcimia i okolicy od tej tak przez nas oczekiwanej i upragnionej pomocy"

Bronisław Stupka, którego nagranie prezentujemy poniżej w momencie wybuchu wojny miał 4 lata. Był synem Heleny. Pomoc niósł już w wieku 6 lat... Stowarzysznenie AuschwitzMemento.pl właśnie nagrało jego wspomnienia. Są one niezwykłą opowieścią o polskch losach XX-wieku.

Bardzo dziękujemy Józef Jaskółka oraz Bartlomiej Jaskolka za pomoc w realizacji nagrania!

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.